Bezpieczna aktualizacja wtyczek, motywu i WordPressa: jak ją wykonać?
to dziś jest znowu ten dzień. Siadasz do komputera, logujesz się do kokpitu swojej strony na WordPressie i już pierwszy rzut oka na powiadomienia mówi Ci jedno: czas na aktualizację oprogramowania. Zimny pot wstępuje Ci na czoło i już widzisz, że za chwilę, jak tylko naciśniesz pierwszy guzik, Twoja strona wybuchnie! A jeśli nie, to w najlepszym razie rozformatuje się tak, że nie będziesz wiedziała, czy cokolwiek da się uratować. Ale aktualizacja wtyczek czy WordPressa nie musi tak wyglądać! Dzisiaj powiemy Ci, jak bezpiecznie przeprowadzić niezbędne aktualizacje i przy okazji przy tym nie osiwieć. To chyba dobra propozycja, prawda?
powiadomienia o aktualizacjach – gdzie je znaleźć?
Zanim zabierzemy się do pracy, chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, gdzie powinnaś szukać powiadomień o aktualizacjach wtyczek, motywu i samego WordPressa. W przypadku tego ostatniego jest najłatwiej, bo zazwyczaj już po zalogowaniu do kokpitu, czyli panelu zarządzania stroną www na WordPressie, świeci się wyraźny monit, taki jak ten:
UWAGA: Jeśli od razu po zobaczeniu tego powiadomienia chcesz nacisnąć „zaktualizuj teraz”, to lepiej idź najpierw po lampkę wina. Albo przygotuj orzeźwiające mojito. Cokolwiek wybierzesz, zajmij swoje ręce na tyle, żeby przypadkiem nie wcisnęły kuszącego wezwania do działania. To jeszcze nie pora na ten krok.
Kiedy już oprzesz się pokusie, Twój wzrok przyciągnie pewnie podświetlona na czerwono liczba umieszczona przy poleceniu „Wtyczki” w menu po lewej stronie. Ta liczba wskazuje, ile nowych wersji pluginów zainstalowanych na Twojej stronie jest dostępnych do instalacji. Te świecące liczby są tak kuszące, że najczęściej to tutaj dokonujesz aktualizacji, prawda?
Ale my zachęcamy Cię, żebyś zajrzała w jeszcze jedno miejsce. W menu po lewej stronie, w poleceniu Kokpit, znajdziesz dodatkowe pozycje 2. rzędu, m.in. Aktualizacje. To tutaj znajduje się spis wszystkich nowych wersji oprogramowania zainstalowanego na Twojej stronie [spójrz na zrzut ekranu poniżej].
Aktualizacje podzielone są kolejno na sekcje:
- nowa wersja WordPressa
- dostępne aktualizacje wtyczek (pluginów)
- nowa wersja aktualnie używanego motywu (theme’u)
To właśnie tutaj powinnaś dokonywać właściwych aktualizacji, a nie – tak jak to często bywa – w panelu Wtyczek. I już za chwilę powiemy Ci dlaczego.
kiedy należy aktualizować oprogramowanie strony www
Być może myślisz teraz, że wszystko fajnie, ale przecież Ty nie wiesz nic o żadnych wtyczkach. Ani tym bardziej o poleceniach w Kokpicie. Co więcej, ostatni raz logowałaś się do panelu zarządzania swoją stroną całe wieki temu. Nie wprowadzasz na co dzień żadnych nowych treści, Twoja strona jest czysto wizytówkowa (choć nie polecamy takiego rozwiązania). Czy wtedy też powinnaś instalować nowe wersje oprogramowania?
Odpowiedź brzmi: TAK! Aktualizacja wtyczek, motywu czy WordPressa ma trzy ważne skutki dla działania Twojej witryny:
- Pierwszy – istotny z punktu widzenia tego, co dana wtyczka potrafi, to poszerzanie funkcjonalności. Przykład? Masz zainstalowany plugin, który wyświetla kalendarz zbliżających się wydarzeń. Dotychczas wtyczka potrafiła pokazywać jedynie wydarzenia, które ręcznie wprowadzisz do systemu, ale po aktualizacji plugin potrafi pobrać także wydarzenia wprowadzone na Twój profil firmowy na Facebooku. Łącząc wtyczkę z profilem, nie musisz wprowadzać wydarzeń podwójnie.
- Drugi – ważny pod kątem gładkiego działania strony, to poprawianie kompatybilności, czyli zgodności pomiędzy elementami oprogramowania.
- Trzeci – istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa, to uszczelnianie dziur, przez które złośliwe oprogramowanie mogłoby dostać się do Twojej strony, zapisanego hasła, itp.
Hakerzy nie śpią i choć wydaje Ci się, że kogo jak kogo, ale Ciebie na pewno nikt nie ma na celowniku, to nie polecamy próbować szczęścia. Wraz z rozwojem oprogramowania, złośliwe boty są coraz sprytniejsze i potrafią dostać się do wrażliwych danych przez starszą wersję wtyczki, motywu czy WordPressa. Dlatego twórcy Twojego oprogramowania wypuszczają nowe, ulepszone i lepiej chronione wersje dla Twojego bezpieczeństwa.
kopia zapasowa, czyli koło ratunkowe
A skoro już o bezpieczeństwie mowa, pewnie nie chciałabyś, żeby podczas instalacji nowości Twoja strona wybuchła, right? Bezpieczna aktualizacja wtyczek, motywu, WordPressa jest możliwa, jeśli tylko dobrze się do niej przygotujesz i zadbasz o swoje tyły czyli zapasową kopię, nazywaną również bezpieczną kopią lub kopią bezpieczeństwa.
Co to takiego? To zestaw plików, katalogów, baz danych, które tworzą Twoją stronę www i które przechowywane są na Twoim serwerze (tutaj przeczytasz więcej o serwerze i domenie). Przed przystąpieniem do aktualizacji powinnaś zawsze mieć świeżą kopię w pełni działającej strony. I to najlepiej na swoim dysku albo na dysku w chmurze, takim jak Dropbox czy Google Drive. Dzięki zapasowym plikom, w razie jakiegokolwiek niepowodzenia, będziesz w stanie przywrócić ostatnią poprawnie działającą wersję.
Zrobienie kopii zapasowej brzmi jak skomplikowana robota? Nie tylko dla Ciebie! Dlatego w repozytorium wtyczek WordPressa są pluginy, które taką kopię przygotują za Ciebie.
Tylko zaraz, zaraz… Pamiętasz przecież, że kupując ostatnio hosting, czytałaś także o kopiach bezpieczeństwa przechowywanych przez dostawcę usługi serwerowej. To bardzo możliwe. Zwróć jedynie uwagę, czy hosting nie tylko przechowuje bezpłatnie te kopie, ale czy także przywraca je nieodpłatnie. Niektórzy dostawcy mają skomplikowane cenniki i może Cię spotkać niespodzianka. Dlatego zawsze dobrze mieć swoją kopię, którą możesz przywrócić we własnym zakresie lub z pomocą wybranego przez siebie programisty.
pro tip
Naszym ulubieńcem wspierającym tworzenie kopii zapasowej jest plugin Updraft Plus. Dzięki tej wtyczce:
- Wykonasz bezpieczną kopię, składającą się ze wszystkich niezbędnych plików takich jak motyw, wtyczki, media, oraz bazy danych.
- Zgrasz kopię na swój dysk, łącząc np. konto na Dropboxie z wtyczką.
- Ustawisz automatyczne wykonywanie kopii co wyznaczony czas.
- W razie niepowodzenia przy aktualizacji albo po ataku hakerskim z poziomu wtyczki Updraft Plus przywrócisz w całości swoją stronę.
aktualizacja wtyczek, motywu i WordPressa! 3,2, 1… Stop!
Najpierw kilka słów o kompatybilności. Kopia zapasowa jest taka ważna, ponieważ może się zdarzyć, że aktualizacja wtyczek, motywu czy WordPressa namiesza w kompatybilności oprogramowania. Co to znaczy? Twórcy poszczególnych elementów WordPressa muszą przestrzegać konkretnych reguł przy tworzeniu oprogramowania. W ten sposób wtyczki, motywy i WordPress potrafią ze sobą „rozmawiać”. Jednak zdarza się, że jakiś konkretny element oprogramowania przechodzi dość dużą metamorfozę, programiści zmieniają istotne komponenty i nagle wtyczki czy motyw przestają ze sobą gadać. Wtedy najczęściej na Twojej stronie pojawiają się błędy: złowrogie znaczki albo po prostu któraś funkcjonalność przestaje działać. To oznacza brak kompatybilności pomiędzy oprogramowaniem.
Zanim zaktualizujesz dany element, sprawdź, co o kompatybilności mówią dodatkowe informacje. Koniecznie sprawdź zgodność wtyczek z nową wersją WordPressa, zanim odważnie zainstalujesz aktualizację WP. W panelu Aktualizacji przy każdej wtyczce znajdziesz dodatkową adnotację odnośnie jej kompatybilności z najbardziej aktualną wersją WordPressa.
Jeśli znajdziesz zapis: „kompatybilność z [wersja WordPressa] 100%”, to oznacza, że przy danej wersji WP nie powinnaś się martwić o zgodność. Być może jednak znajdziesz zapis: „kompatybilność z [wersja WordPressa]: Nieznana”. To najczęściej znaczy, że ta wtyczka jeszcze nie została przetestowana z najnowszą wersją. Jeśli ten plugin zapewnia kluczowe dla Ciebie funkcjonalności, to warto wstrzymać się kilka dni z aktualizacją.
Zanim uaktualnisz WordPressa, czyli nadrzędne oprogramowanie, które rządzi wszystkimi pozostałymi, sprawdź też, czy Wtyczki, które nie mają dostępnych aktualizacji, a odpowiadają za kluczowe funkcjonalności, będą zgodne z nową wersją WP. Żeby to zrobić, przejdź do panelu wtyczek, a następnie wybierz polecenie „Szczegóły” przy pluginie, którego zgodność chcesz sprawdzić. W okienku, które się pojawi, szukaj zapisu dotyczącego kompatybilności.
Podobnie warto postąpić w przypadku motywu. Najczęściej informację o zgodności znajdziesz na stronie twórcy swojego theme’u. Jeśli zobaczysz zapis o niekompatybilności, wstrzymaj się kilka dni. Programiści mogą w tym czasie ciężko pracować nad zapewnieniem Ci bezpieczeństwa i stabilności.
czy są jeszcze inne sytuacje, w których nie powinnam aktualizować wtyczek, motywu, WordPressa?
Tak! To sytuacje, w których użytkownicy zgłaszają błędy w oprogramowaniu zaraz po jego wypuszczeniu przez deweloperów. Żeby poczuć się bezpiecznie przed aktualizacją, szczególnie przy nowej wersji WordPressa, warto wpisać w Google numer towarzyszący nowej wersji oprogramowania i sprawdzić, czy pojawiają się jakieś niepokojące głosy.
Zazwyczaj błędy czy duże niezgodności pojawiają się przy znaczących zmianach w oprogramowaniu. Skąd możesz wiedzieć, czy aktualizacja jest spora czy tylko kosmetyczna? Po numerze uaktualnienia. Pierwsze dwie liczby nazwy, oddzielone kropkami, zwiastują zazwyczaj większe zmiany, a kolejne dwie – nieco mniejsze. Jeśli np. po wersji 5.5.3 pojawia się wersja 5.6 to wiedz, że efekty mogą być różne.
Zazwyczaj po krótkim czasie deweloperzy udostępniają wersję z kolejną liczbą po kropce, czyli np. 5.6.1. To wersja poprawiona, uwzględniająca rozwiązania zgłaszanych przez użytkowników błędów. Jeśli zatem zobaczysz zmianę pierwszych dwóch liczb aktualizacji, i zorientujesz się, że chodzi o duże zmiany, wstrzymaj się z instalacją oprogramowania i sprawdź, co mówi internet, albo po prostu poczekaj na wersję poprawioną.
wreszcie aktualizacja wtyczek, motywu i WordPressa!
Tak jest. Po takich przygotowaniach czas na aktualizację. Warto po każdej instalacji, czy to wtyczki, czy motywu czy WP, odświeżyć swoją stronę i sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu. Jeśli zauważysz błędy, będziesz wiedziała, który dokładnie element oprogramowania je powoduje. W przypadku gdy namieszała aktualizacja wtyczek, możesz wybranego winowajcę po prostu na jakiś czas wyłączyć lub zastąpić innym pluginem.
Jeśli coś pójdzie srogo nie tak, możesz skorzystać z przywracania strony z kopii zapasowej. A jeżeli jednak musisz uaktualnić dany komponent, który generuje błędy, to warto zwrócić się o pomoc do:
- supportu wtyczki czy motywu, który wyrzuca błąd
- programisty, który może dokonać niezbędnych przeróbek w kodzie.
aktualizacja wtyczek, motywu i WordPressa to część zabiegów, które można określić mianem serwisowania strony www. To tak jak w aucie. Możesz nim jeździć, nie zwracać uwagi na różne kontrolne lampki, nie wykonywać dorocznego przeglądu, ale w końcu Twoje auto rozkraczy Ci się na środku drogi, w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo jest z witryną internetową. Warto o nią dbać, żeby służyła Tobie i Twojemu biznesowi najlepiej, jak to możliwe.
masz pytania, zostaw je w komentarzu! Oswoimy wspólnie techniczne tematy!
Cheers!
Karla
przeczytaj podobne artykuły
pierwsza strona internetowa: jak ją zrobić, żeby szybko pozyskać klientów?
A więc startujesz ze swoim biznesem w sieci, right? Pierwsza strona internetowa, którą musisz stworzyć, spędza Ci sen z powiek. Od czego zacząć? Jakie aspekty techniczne wziąć pod uwagę? Przeczytaj o naszym laserowym podejściu do tworzenia pierwszej strony internetowej dla Twojego biznesu.
tworzenie strony internetowej samodzielnie: kiedy to dobry pomysł, a kiedy niekoniecznie?
Czy strona DIY to zawsze dobre rozwiązanie? Może się wydawać, że jako projektantki będziemy namawiać Cię na skorzystanie z profesjonalnego designu niezależnie od sytuacji. Ale a-kuku, nieprawda! Kiedy samodzielne stawianie strony to dobry pomysł, a kiedy warto faktycznie zwrócić się do projektanta?
jak przygotować zdjęcia na stronę internetową, żeby przyspieszyć jej ładowanie?
Czy wiesz, jak sprawdzić czy Twoja strona internetowa śmiga jak czerwone Ferrari, czy też wlecze się jak stary Fiat? Dowiedz się jak sprawdzić czas ładowania strony i jak zadbać o odpowiednie kompresowanie zdjęć na www krok po kroku.
0 komentarzy