Jak pozować do zdjęć, czyli 6 patentów do wypróbowania przy okazji Twojej sesji
samo hasło „sesja zdjęciowa” wywołuje u ciebie palpitacje serca? Niedobrze. W świecie obrazu estetyczne fotografie to podstawa, bo przecież jeden obraz jest wart 1000 słów. Nie musisz być profesjonalną modelką, by dobrze czuć się przed obiektywem. Na szczęście, tego jak pozować do zdjęć można się nauczyć. I właśnie o tym przeczytasz dzisiaj, poznając 6 patentów na dobrą prezencję przed obiektywem.
Internet, billboardy i kolorowe magazyny pękają w szwach od pięknych fotografii, przedstawiających idealnych ludzi w rajskich okolicznościach. Z każdą kolejną stroną zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe, żeby „zwykły człowiek” tak wyglądał i w niewymuszony sposób prezentował się tak swobodnie. Otóż, tak. Ale nikt nic nie dostał za darmo (no może poza wzrostem) i tak jak każdą inną umiejętność, „naturalne pozowalnie” należy trenować.
prezent dla Ciebie!
Jeśli kręcisz się w kółko i czujesz, że powinnaś coś zmienić w materiałach graficznych Twojej marki - rozumiemy Cię, Dziewczyno!
Dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie pomoc - krótki, bezpłatny przewodnik po świecie moodboardów i wizerunku online!
Praca w modelingu jest bardzo wymagająca. To godziny żmudnych przygotowań i przymiarek, a także treningi na siłowni, praca nad świadomością swojego ciała. Modelki doskonale znają swoje wady i zalety. Do dziś pamiętamy historię opowiadaną przez naszego fotografa Piotra, który miał okazję współtworzyć sesję dla browbaru. Dłużej trwało rozstawianie setu niż samo fotografowanie, ponieważ modelki doskonale wiedziały, jaką mimikę przedstawić, jak ustawić twarze do światła i jak oszukać obiektyw. Tak jak każda z nas, modelki również mają mankamenty urody, ale umiejętnie je ukrywają, a atrybuty – bezwstydnie eksponują. Wiesz co się wtedy dzieje? Atuty skupiają na sobie całą uwagę, a pryszcze, krzywe nogi czy nadmierne kilogramy stają się niewidoczne. Magia! Oczywiście za każdą ich sesją stoi sztab specjalistów, a dotarcie do malowniczych miejscówek nie jest tanie, ale zamiast szukać wymówek skupmy się na konkretach.
Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości w temacie „jak pozować do zdjęć”, stworzyłyśmy mini przewodnik, zawierający 6 nieszablonowych rad na temat przygotowania i zachowania podczas sesji zdjęciowej. Tak, dobrze czytasz – przygotowania. Nawet Anja Rubik nie trafia przed aparat prosto z ulicy, a ma przecież większe doświadczenie od Ciebie, prawda?
01
zaprzyjaźnij się z lustrem
To trudne zadanie. Szczególnie, gdy jak większość kobiet jesteś mistrzynią w wynajdowaniu swoich niedoskonałości. Jeśli jednak chcesz wyglądać naturalnie na zdjęciach, musisz oswoić się ze swoim ciałem i tym jak się prezentujesz. Musisz sprawdzić, jak Twoja twarz i ciało wyglądają „w spoczynku” i zastanowić się, czy taka prezencja jest dla Ciebie zadowalająca.
Po pierwsze zacznij traktować lustro jak szczerego sprzymierzeńca, a nie wredną koleżankę. Patrz na siebie, rób miny, testuj makijaże, fryzury, pozy. Przymierzaj stroje i dodatki. Zapamiętuj te, w których czujesz się dobrze i twórz zestawy, dodające Ci pewności siebie, bo tej właśnie będziesz potrzebowała, kiedy staniesz przed obiektywem.
Przyjaźń z lustrem to najważniejszy krok w budowaniu samoświadomości. Jeżeli stresujesz się tym, że w trakcie sesji nie widzisz tego, co fotograf, to dlatego, że nie znasz siebie i nie wiesz, jak wyglądasz, kiedy pozujesz. Zmień to i trenuj przed lustrem. Jak każdy masz wady. Poznaj je, spróbuj przerobić w znak rozpoznawczy (np. okulary), a jeśli to się nie uda, zaakceptuj niedoskonałości i skup się na zaletach. Jeżeli tak jak ja widzisz, że żadne ze zdjęć z profilu Cię nie zadowala (tyłozgryz to przekleństwo zdjęć z profilu, #truestory), po prostu unikaj takich ujęć.
02
uwierz, że obiektyw nie gryzie
Od małego zasłaniałaś twarz podczas zdjęć? Jak mantrę powtarzając „jestem niefotogeniczna”? Naprawdę w to wierzysz? Tak jak nie ma brzydkich kobiet, tak samo nie ma osób, przy których pęka klisza w aparacie (szczególnie teraz, gdy sprzęt jest cyfrowy). Każdy może dobrze wychodzić na zdjęciach. Wystarczy… wyluzować. To nie jest proste, dlatego tak ważne jest nastawienie fotografa i Wasza komitywa. Z naszym Piotrem zjadłyśmy już beczkę soli i wiemy, że nawet najgłupsze teksty i miny, które pojawią się na sesji, nigdy nie sprawią, że źle o nas pomyśli. No może wydamy mu się jeszcze bardziej szalone niż dotychczas, ale.. czy to naprawdę tak źle? Mając dystans do siebie i swoich zachowań w sytuacji stresowej, będziesz miała w sobie więcej luzu. Jeżeli potrzebujesz nawiązać z fotografem nić porozumienia przed sesją, nie bój się poprosić o dodatkowe spotkanie przed Wielkim Dniem. Taki element usługi pomoże Ci zaznajomić się z fotografem, sprawdzić, czy nadajecie na tych samych falach i nie krępować się przed obiektywem.
Po przepracowaniu lekcji z punktu pierwszego, niezwłocznie ubierz się, umaluj i poproś zaufaną osobę o zrobienie kilku zdjęć. Pierwszy raz z pewnością nie będzie łatwy, w końcu wychodzisz ze swojej strefy komfortu. Ale uwierz nam, z każdym kolejnym jest lepiej. Ba! Może nawet zacznie sprawiać ci to frajdę? Skąd to wiemy? Przeszłyśmy tę samą drogę.
Koniecznie oglądaj zrobione zdjęcia, porównuj je i wyciągaj wnioski. Twoja ulubiona sukienka źle wygląda na fotografiach? Możliwe. Zapewne pasiasty wzór to nie był idealny wybór, ale bez prób się nie nauczysz. Sama musisz odkryć, jak pozować do zdjęć, by się sobie na nich podobać. Nie masz nikogo, z kim mogłabyś poćwiczyć? Bierz telefon do ręki i rób miliony selfie na samowyzwalaczu. Bez wymówek.
03
stosuj triki modelek
Kiedy patrzysz na zdjęcia blogerek, influencerek, modelek, dziwisz się, że są tak naturalne, swobodne (poza nierealistycznymi sesjami modowymi, które wspaniale karykaturuje Celeste Barber). Często słyszymy, że wolisz zdjęcia „niepozowane”, na których widać autentyczność. Ale prawda jest taka, że te najbardziej naturalne zdjęcia również są pozowane. To takie „naturalne pozowanie”. Brzmi jak oksymoron, prawda? Ale fotografowane dziewczyny po prostu przestrzegają kilku prostych zasad.
światło i twarz
Nie zawsze skierowanie twarzy wprost do światła jest dla Ciebie najbardziej korzystne. Chcąc rozświetlić cerę, możesz sprawić, że będziesz prześwietlona, Twoje oczy będą lekko zmrużone, przez co będą wydawały się mniejsze, a Twoje czoło zmarszczone. Stając zupełnie tyłem do światła, możesz sprawić, że Twoja cera stanie się ziemista, oczy podkrążone, a włosy prześwietlone na końcach (efekt anielskiej aureoli gwarantowany). Dlatego wypróbuj postawę pół-bokiem/pół-tyłem do źródła światła. W ten sposób Twoja twarz będzie oświetlona miękkim światłem, oczy będziesz miała szeroko otwarte, a cerę naturalną, zdrową.
nogi jak słupy soli
Jeżeli staniesz na baczność i jeszcze na dodatek na wprost obiektywu, Twoje nogi będą wydawały się ogromnymi kolumnami. To dlatego, że obiektyw szybko wyłapuje i przerysowuje linie proste. Twoja sylwetka zaprezentuje się lepiej, jeśli staniesz mniej więcej pod kątem 30 stopni od aparatu, w lekkim rozkroku i dodatkowo zegniesz jedną nogę w kolanie. Chcesz, żeby Twoje nogi wydawały się dłuższe? Zegnij tę nogę, która jest dalej od obiektywu, a na pierwszym planie miej nogę wyprostowaną.
Reguła 30 stopni dobrze sprawdza się również przy zdjęciach portretowych – przekręcenie głowy delikatnie w stronę lepszego profilu sprawi, że twarz stanie się bardziej proporcjonalna.
pożegnaj garb
Masz tendencję do ciągłego zaokrąglania pleców? Na zdjęciu to jeden z największych grzechów. Weź głęboki oddech, ściągnij łopatki, opuść ramiona. Jeżeli tylko poczujesz, że znowu się zgarbiłaś, poproś o powtórzenie ujęcia.
ażurowa sylwetka
Kiedy siadasz na krześle lub mościsz się w fotelu, masz wrażenie, że Twoja sylwetka może i jest swobodna, ale na pewno nie wygląda korzystnie? Przypomina raczej monolityczną bryłę…. i co tu zrobić z tymi rękami? W takiej sytuacji pomoże Ci „ażurowa sylwetka”. Załóż nogę na nogę, jedną rękę połóż na udzie, a drugą ręką podpieraj się za plecami. W ten sposób wpuścisz światło do ażurowej konstrukcji, a Twoja sylwetka będzie wydawała się lżejsza i smuklejsza.
rekwizyty
Last but not least, Twoim sprzymierzeńcem będą rekwizyty. Jeżeli nie wiesz, co zrobić z rękami, a majestatycznie założone jedna za drugą zdecydowanie nie pasują do Twojego wizerunku, chwyć w dłoń atrybut typowy dla Ciebie i Twojej marki. Czasem zwykła zabawa długopisem pozwala przenieść Twoją uwagę na przedmiot, rozluźnić ciało i osiągnąć naturalny, niepozowany efekt.
foto: Piotr Wroniewicz Camera Piotrka
MUA: Elwira Zubik
wnętrza: nasze biuro
plener: pawilon Pokój na lato
04
przemyśl swój wizerunek
Po przeczytaniu i zastosowaniu rad z punktu 1, 2 i 3 z pewnością poradzisz sobie podczas robienia zdjęć do rodzinnych albumów, czy podczas spotkań z przyjaciółmi. Wiesz w czym dobrze wyglądasz, znasz swoją mimikę. Ba nawet wiesz, który twój profil wygląda lepiej. Ale jeśli planujesz sesję biznesową lub lifestylową i potrzebujesz zdjęć, które będą elementem Twojego wizerunku, powinnaś jeszcze obmyślić koncepcję.
Spisz miejsca, w których chcesz wykorzystywać fotografie. Jeśli ma to być strona internetowa zdecyduj: o układzie, kolorach i potrzebnych ujęciach. Zdjęcia mają być spójnym elementem całości. Brakuje Ci grafik do mediów społecznościowych? Wykorzystanie swoich zdjęć to super pomysł, ale przed przystąpieniem do pozowania musisz wiedzieć, czego chcesz.
Nie zaszkodzi, jeśli w komputerze stworzysz folder, w którym będziesz zapisywała inspiracje. Dzięki temu będziesz mogła porównać, które rozwiązania sprawdzają się u Ciebie. Przemyśl, spisz, przetestuj przed lustrem, dobierz strój, makijaż i dodatki i sprawdź czy jesteś zadowolona ze swojego odbicia. Jeśli tak, jesteś gotowa na punkt 5! Możesz oczywiście skorzystać z pomocy specjalistów. Współpraca z makijażystką i stylistką z pewnością dopełnią Twój wizerunek niczym wisienki na torcie. Ale jeśli nie masz funduszy na ten cel, nic straconego.
05
wybierz fotografa i scenerię
Najważniejszym ogniwem całego przedsięwzięcia (poza Tobą oczywiście) jest fotograf. W trosce o zadowolenie z efektów końcowych współpracy, nie podejmuj decyzji o jego wyborze pochopnie. Za obiektywem powinna stanąć osoba, która budzi Twoje zaufanie i, co najistotniejsze, której prace Ci się podobają. Każdy artysta ma swój niepowtarzalny styl. Oczywiście wybrany fotograf musi mieć doświadczenie w pracy z ludźmi. Znawca fotografii produktowej może nie spełnić Twoich oczekiwań. Obowiązkowo przed sesją znajdźcie czas na rozmowę, podczas której opowiesz o swoich oczekiwaniach, a także podpytasz o cenne rady. W końcu, co dwie głowy to nie jedna!
Pamiętasz wspomniane we wstępie topmodelki i ich rajskie podróże. Kto by tak nie chciał … Z pewnością, w swojej najbliższej okolicy masz wiele ciekawych miejscówek, czekających na odkrycie. Dlatego wybierz się na spacer i poszukaj interesujących zakątków. Podczas poszukiwań możesz skupić się na przewodnim kolorze, pożądanym elemencie, czy zaskakującym wystroju wnętrz. Koniecznie swój wybór omów z fotografem, zanim umówicie się na spotkanie.
06
bądź pewna siebie i baw się dobrze!
Jeśli sumiennie zrealizowałaś nasze zalecenia, doskonale wiesz jak pozować do zdjęć i jesteś do tego perfekcyjnie przygotowana! Weź głęboki oddech, wyprostuj się, unieś głowę do góry (nikt nie zobaczy drugiego podbródka), uśmiechnij się i puść do swojego lustrzanego odbicia oczko. To Twój czas Dziewczyno! Wykorzystaj go świadomie, a potem podziwiaj siebie na zdjęciach!
to jak? Gotowa na sesję?
Cheeers!
Karla
przeczytaj podobne artykuły
zdjęcia na Instagram, czyli jak zadbać o spójność profilu
Publikujesz zdjęcia na Instagram i chcesz, żeby Twoi odbiorcy jak najczęściej klikali „follow”? Postaw na spójny wygląd profilu! Jak to osiągnąć? Przeczytaj nasze rady i stań się świadomą kreatorką wizerunku na Instagramie!
rebranding w kadrze, czyli co mówią o Tobie zdjęcia biznesowe
Czy myśląc o wizerunku swojej marki, w pierwszej kolejności zastanawiasz się nad logo? To bardzo częsty błąd! Jeżeli masz budżet, by zmienić tylko jeden element wizerunku Twojej firmy, postaw przede wszystkim na zdjęcia biznesowe!
jak przygotować zdjęcia na stronę internetową?
Czy wiesz, jak sprawdzić czy Twoja strona internetowa śmiga jak czerwone Ferrari, czy też wlecze się jak stary Fiat? Dowiedz się jak sprawdzić czas ładowania strony i jak zadbać o odpowiednie kompresowanie zdjęć na www krok po kroku.
0 komentarzy