fbpx

Urlop dla przedsiębiorcy: jak pójść na miesięczny urlop we własnej firmie?

17 cze 2024 | biznes i strategia, rozwój biznesowy

Jak zaplanować długie wakacje, kiedy prowadzisz własną firmę? Poznaj nasze patenty na urlop dla przedsiębiorcy i miesięczne wakacje w branży graficznej!

Nareszcie i do nas przyszło lato! Sezon podmiejsko-wiejski uważamy za rozpoczęty i z przyjemnością meldujemy, że będzie trwał przez najbliższy miesiąc. Jeszcze dwa lata temu nie wyobrażałyśmy sobie, że można być tak beztroskim i raz do roku zamykać firmę na 4 tygodnie. Nie mieściło nam się to w głowie, szczególnie z powodów finansowych. Przecież cały miesiąc bez zleceń całkowicie załamie nasz budżet! Ale od kiedy zmieniło się nasze podejście do biznesu, a w ślad za nim – nasz wizerunek, zastanawiamy się, jak mogłyśmy się wcześniej obywać bez takiego odpoczynku.

Czy Ty też możesz pozwolić sobie na długie wakacje?

Zastanawiasz się, jak to zorganizować? Czy długi urlop dla przedsiębiorcy to w ogóle możliwe? Jeżeli tylko prowadzisz własną działalność i nie wiszą nad Tobą urlopowe ograniczenia, jesteśmy pewne, że tak! I nawet podzielimy się z Tobą naszymi patentami na miesięczne wakacje.

urlop dla przedsiębiorcy

pro tip

Pamiętaj tylko, że prawdziwe życie jest nieco mniej różowe niż piękne słowa na blogu czy Instagramie, i w tym roku przez pierwsze kilka dni urlopu dokańczamy drobne prace, z którymi nie zdążyłyśmy w czerwcu. Przechodzimy jednak w zupełnie inny tryb, który, co będziemy podkreślać wężykiem, szanują przede wszystkim nasze klientki, godząc się na wydłużony czas odpowiedzi i rytm podwójnie slow.

Jest to część naszego sposobu bycia i wizerunku, więc bez zaskoczenia i niespełnionych obietnic oddajemy się słodkiemu dolce far niente.

01

Pokonaj niestabilność finansową

Plan finansowy na pozostałe 11 miesięcy

Długi urlop musisz zaplanować dużo wcześniej. Przyjmując zlecenia, miej na uwadze miesięczną przerwę. Warunkiem prawdziwego odpoczynku jest poczucie, że panujesz nad sytuacją, prawda? Dlatego rozpoczęte projekty najlepiej jest dokończyć przed planowanym startem urlopu. A po powrocie z wakacji rozpoczniesz nowe projekty. Poza tym musisz oczywiście zaplanować też kwestie finansowe. Aby móc pozwolić sobie na długi urlop dla przedsiębiorcy, powinnaś w swoim planie finansowym przewidzieć budżet na wakacje. Jak to zrobić? Wystarczy, że równowartość swojego wakacyjnego wynagrodzenia podzielisz przez 11 miesięcy, a następnie co miesiąc będziesz doliczać tę kwotę do wycen bieżących projektów. Za każdym razem, kiedy otrzymasz to „powiększone wynagrodzenie”, odłóż wyliczoną kwotę na osobne konto. Gdy przyjdzie wyczekiwana data startu urlopu, będziesz miała już odłożone pieniądze. Simple as that!

Raty

Kolejnym patentem biznesu usługowego są płatności ratalne. Nawet jeżeli zamierzasz skończyć projekt przed urlopem, jedną z transzy za wykonane usługi możesz wyznaczyć na czas urlopowy. Wtedy masz pewność, że pokryjesz firmowe koszty i nie zabraknie Ci płynności finansowej w czasie odpoczynku. Pamiętaj, że aby móc wprowadzić płatności ratalne, musisz dobrze znać wartość swojej usługi i odpowiednio ją wycenić. Ciężko podzielić małe kwoty na zadowalające transze. Tutaj wchodzimy już w obszar mindsetu i strategii biznesu. Jeżeli czujesz, że coś nie gra w tym zakresie, skorzystaj z bezpłatnego szkolenia o wycenie albo przyjdź na Naradę Taktyczną, czyli strategiczne konsultacje, w trakcie których pomożemy Ci zapanować nad tą sytuacją.

Konsultacje

A skoro o konsultacjach mowa… będąc ekspertką w swojej dziedzinie, możesz postawić na organizowanie spotkań online w trybie jeden na jeden. Jest to produkt, który nie będzie tak angażujący, jak kolejny projekt, a na pewno przyniesie wartość zarówno Twojemu klientowi, jak i Tobie. Konsultacje pomagają odbiorcom spojrzeć na problem świeżym okiem i uświadomić sobie możliwości, których dotychczas nie widzieli. Konsultacje mają także wymiar psychologiczny: dają klientowi potwierdzenie wybranej ścieżki lub wsparcie w podejmowaniu decyzji. Oferując tego typu spotkania, zadbaj o dostępność terminów w kalendarzu online, w którym Twoi klienci będą mogli zarezerwować dogodną datę. Nie popadaj jednak w „dostępnościową przesadę”: jesteś CEO swojej firmy i to Ty wybierasz, kiedy możesz pomóc swoim klientom. W trakcie miesięcznego urlopu możesz wyznaczyć jedno popołudnie w tygodniu, w trakcie którego odbędziesz wszystkie umówione i – co ważne – opłacone z góry rozmowy. 

Produkty pasywne

Jeśli czujesz się na co dzień więźniem swojego biznesu, to znak, że jeszcze nie zbadałaś tematu produktów pasywnych. Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że budowanie ścieżki pasywnego przychodu jest w biznesach usługowych punktem niemalże obowiązkowym: ciężko by było po wsze czasy pracować we własnej firmie, prawda? Niewątpliwie jest to wyzwanie, zwłaszcza wtedy, kiedy przychodzi nam godzić bieżące zlecenia z wytężoną pracą nad własnym produktem. Ale gra jest warta świeczki.

W naszej firmie pasywny dochód pojawił się za sprawą kursów, ebooków i warsztatów. Najpierw dla osób podobnych do naszych klientek, którym nauczyłyśmy się pomagać w rozwoju biznesu od strony graficznej, a później – dla graficzek i web designerek, które wspieramy w rozwoju graficznych biznesów m.in. poprzez treści kursowe.

Niezliczona liczba testów, propozycji zakupu, wersji i wariantów doprowadziła nas do miejsca, w którym produkty pasywne świetnie uzupełniają nasz budżet. Choć nadal nie sponsorują nas w 100%, to stanowią zauważalny wpływ do firmowej kasy, który doceniamy szczególnie w miesiącach wakacyjnych, kiedy więcej czasu spędzamy z dziećmi i poza biurem. Opowiadałyśmy o tym m.in. w tym odcinku podcastu Dochodowe Studio Graficzne.

urlop dla przedsiębiorcy

02

Mentalna gotowość do urlopu

Mając solidne podstawy finansowe, możesz zająć się znacznie trudniejszym zadaniem: mentalną gotowością do miesięcznego urlopu. Jeżeli na co dzień prezentujesz podejście z gatunku „tyle mam jeszcze do zrobienia”, będzie Ci bardzo ciężko urlopować bez wyrzutów sumienia. Ale nie ciosaj sobie kołków na głowie. Zamiast tego ponegocjuj ze sobą (tak jak robi to u nas Karla). Wyznacz sobie konkretne pory, dni na myślenie o biznesie i drobne działania, które dadzą Ci poczucie proaktywności. Jednak za każdy taki dzień, dodaj do swojego harmonogramu coś, co jest dla Ciebie uosobieniem urlopowania. Wycieczka rowerowa? Długi spacer z pupilem? Niespieszna kawa z książką w ręku? You name it, Girl!

03

Konsekwentne działanie przez cały rok

Jak mawia Hilary Rushford, „little changes add up!” Dopiero konsekwentna, roczna praca nad źródłami przychodu jak i stopniowe, małe zmiany w mindsecie sprawiają, że miesięczny urlop to żadna ekstrawagancja, ale obowiązkowy punkt programu, który chroni przed wypaleniem i poczuciem ciągłej walki o bycie na powierzchni.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zorganizować długi urlop prowadząc własną firmę, pamiętaj, że kluczem jest konsekwencja i odpowiednie planowanie.

Nieszablonowego lata, Dziewczyno!

Cheers!
Karla

urlop dla przedsiębiorcy

zabierz się do pracy

pobierz materiały

szkolenie z wyceny dla graficzek

Bezpłatne SZKOLENIE

Obejrzyj szkolenie i dołącz do listy biznesowej dla graficzek i webdesignerek, gdzie uczymy, jak prowadzić dochodowe studio graficzne.

Hello, Girl!

Jesteśmy Karla i Ania, czyli kreatywne duo graficzek i strategów komunikacji.

Od ponad 10 lat wspieramy kobiece biznesy i świadczymy szyte na miarę usługi projektowe. Oferujemy branding, projektujemy grafiki i strony www dla charyzmatycznych, dziewczyńskich biznesów. Wspieranie innych graficzek, naszych sióstr po fachu, to nasze oczko w głowie. Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaoferować.

Posłuchaj podcastu dla graficzek podcast dla grafików

Kurs "Dochodowe Studio Graficzne"dochodowe studio graficzne kurs

Zobacz produkty dla graficzek produkty dla graficzek