fbpx

Darmowe mockupy i płatne wizualizacje: gdzie je znaleźć?

28 mar 2023 | rozwój biznesowy

Dobra wizualizacja to 70% sukcesu przy sprzedaży Twojego projektu. Poznaj nasz subiektywny wybór 13 stron oferujących dobrej jakości darmowe mockupy i płatne wizualizacje oraz dowiedz się, jak korzystać z mockupów, by podnieść postrzeganą wartość Twojej pracy.

Pewnie wiesz już, że samo podniesienie cen w studio graficznym to jeszcze nie sukces. Jeśli prezentacja Twoich projektów nie przystaje do cen, jakie oferujesz, to potrzebujesz to zmienić i to raz-dwa! Twoim zadaniem jest pomóc swojemu potencjalnemu klientowi dostrzec wartość pracy, jaką dostarczasz i wyobrazić sobie efekty Twoich działań w biznesie klienta. Doprowadzasz wtedy do sytuacji, w której postrzegana wartość Twojej pracy = cena, jaką widzi u Ciebie klient. I tu – całe na różowo i turkusowo – wchodzą właśnie mockupy. Twój największy sprzymierzeniec w podnoszeniu postrzeganej wartości Twoich projektów.

Pamiętaj, że dla Ciebie projekt to coś więcej niż plik wyeksportowany z obszaru roboczego. To Ty kreujesz, jesteś wizjonerką, dany koncept powstaje od początku do końca w Twojej głowie. I to naturalne, że dla Ciebie za każdym pojedynczym plikiem kryje się dużo, dużo więcej treści. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Twojego klienta. Jeśli klient otrzymuje od Ciebie płaski plik JPG z projektem to może dla niego wyglądać po prostu zbyt… płasko! Musisz temu zaradzić i nadać swojemu projektowi efektu 3D i odrobinę fajerwerków.

Mockup

to trójwymiarowa wizualizacja, najczęściej w postaci pliku z warstwami inteligentnymi. Dzięki mockupom możesz łatwo nanieść swój projekt na różne gadżety i nośniki. Możesz na przykład przedstawić logo w postaci naszywki, nadruku czy szyldu, a makietę strony internetowej umieścić na ekranie telefonu, komputera albo tabletu. Wystarczy kilka kliknięć w pliku, aby uzyskać piękne efekty i dodać swojemu projektowi życia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by działać samodzielnie z plikiem warstwowym (np. w Photoshopie) możesz znaleźć rozwiązania online, które stworzą mockup za Ciebie. Przykładem takiego portalu będzie Smartmockups – te mockupy możesz znać także z Canvy.

Po co stosować (niekoniecznie zawsze) darmowe mockupy:

 • pozwalają klientowi wyobrazić sobie projekt w rzeczywistości i przejrzeć się w zastosowaniach projektu,
 • dobrze eksponują projekt, przez co wygląda on bardziej profesjonalnie i wiarygodnie,
 • podnoszą postrzeganą wartość Twojej pracy,
 • tworzą opowieść, a storytelling to król dzisiejszej komunikacji.
Darmowe mockupy: 13 źródeł z wizualizacjami dla grafika

Darmowe mockupy: zalety i wady

Żeby ułatwić Ci robotę, zebrałyśmy ponad 13 źródeł, z których korzystamy najczęściej. Znajdziesz wśród nich zarówno darmowe mockupy, które bardzo szybko pozwolą Ci przenieść Twój projekt nieco bardziej do rzeczywistości, jak i płatne wizualizacje. Dlaczego nie ograniczamy się tylko do darmowych źródeł? Ich wielką zaletą jest cena = 0 zł, ale darmowe mockupy miewają też wady.

Nie każdy darmowy mockup jest przygotowany dobrze technicznie

Zdarza się, że niektóre wizualizacje są scalone razem z tłem i cieniami, co trochę utrudnia ich użycie. Ciężko dodać do nich dodatkowe elementy. Masz więc wtedy mniejsze pole manewru i nie możesz dopasować mockupu do marki klienta.

Darmowy mockup = popularny mockup

Jeśli dana wizualizacja jest darmowa, to jest spora szansa, że jest często używana przez innych grafików. Dlatego jeśli chcesz budować oryginalne portfolio, zainwestuj w kilka dobrej jakości płatnych wizualizacji. To inwestycja, która na pewno się zwróci!

Darmowe mockupy i płatne wizualizacje – tu je znajdziesz!

 

 1. GraphicBurger – strona ta oferuje zarówno darmowe, jak i płatne mockupy w różnych kategoriach, takich jak branding, plakaty, książki i wiele innych. Mamy do niego sentyment, ponieważ było to pierwsze miejsce z mockupami, z którego korzystałyśmy w początkach swojej działalności graficznej. 
 2. Pixeden.com – tutaj znajdziesz minimalistyczne wizualizacje premium, które sprawdzą się świetnie na przykład do zaprezentowania identyfikacji wizualnej. Mockupy są opracowane w różnorodnych stylach, więc będziesz mogła dobrać odpowiednią stylistykę do swojego projektu. 
 3. Freepik – to źródło pewnie dobrze znasz, prawda? Poza ilustracjami i zdjęciami na Freepiku znajdziesz też mockupy, takie jak plakaty, tła, ikony, wizytówki i wiele innych. Uwaga! Niektóre pliki mogą być scalone z tłem – przekonasz się o tym dopiero jak otworzysz plik w Photoshopie. 
 4. Creative Market – to platforma, na której projektanci mogą sprzedawać swoje prace, w  tym również mockupy. Autorskie wizualizacje pomogą Ci przedstawić nawet bardzo specyficzne projekty takie jak np. opakowania produktów dla dzieci czy paletki z cieniami do makijażu. Co tydzień  pojawiają się tutaj cztery darmowe produkty do pobrania, jeśli jesteś zapisana na newsletter, więc warto być na bieżąco.
 5. Envato Elements – na tej platformie możesz znaleźć płatne mockupy, grafiki i inne zasoby, które możesz pobierać na podstawie wykupionej subskrypcji. Pod względem charakterystyki jest to miejsce podobne do Creative Market.
 6. Mr Mockup – tutaj znajdziesz ciekawe rozbudowane mockupy, dzięki którym będziesz mogła zaprezentować swój projekt z różnych perspektyw. Na tym portalu możesz też zakupić tzw. scenes, czyli paczki z wyizolowanymi obiektami, dzięki którym możesz stworzyć własny mockup (scenę), urozmaicając np. nudny mockup telefonu dodatkowymi elementami. Zajrzyj też do sekcji z darmowymi materiałami do przetestowania i zapisz się na newsletter, a będziesz otrzymywać powiadomienia o bezpłatnych wizualizacjach.

Pozostałe miejsca, do których zaglądamy to:

 1. Mockups Design (stąd pochodzi różowy Mac) 
 2. Medialoot
 3. Mockup World 
 4. Pixel Surplus
 5. Blk market 
 6. Placeit
 7. Unblast.com
 8. Anthony Boyd Graphics
 9. Download Mockup
 10. PSD Graphics
 11. The Mockup Club
 12. PSD Repo
Darmowe mockupy lista 13+ zrodel

Jak widzisz źródeł mockupów jest naprawdę sporo do wyboru. Jeśli chcesz jeszcze podbić pozytywny efekt wizualizacji, wybieraj (a nawet twórz) mockupy, na których pojawiają się elementy w estetyce samego projektu. Chcesz zaprezentować projekt identyfikacji wizualnej dla wirtualnej asystentki? Wybierz mockup z kwiatami i klawiaturą. Do wizualizacji projektu strony www dla przychodni dentystycznej dodaj kilka akcesoriów, które można spotkać u stomatologa. W ten sposób wyjściowo nudny, darmowy mockup zamieni się w unikatową prezentację projektu.

Własne mockupy jako sposób na spójność

Często otrzymujemy pytania o to, jak prezentować swoje projekty na przykład na mediach społecznościowych, by zachować spójność profilu. Kiedy każde zlecenie jest inne, a kolorystyka tworzonych projektów jest niezgodna z identyfikacją wizualną Twojej własnej marki, świetnym rozwiązaniem są własne mockupy wykonane na podstawie zdjęć brandingowych spójnych z Twoją marką. Spójrz na poniższe przykłady. Choć prezentujemy tu projekty klientek, to nadal zachowujemy punkt wspólny z naszą marką.

Darmowe mockupy - zrobisz je sama - inteligentne warstwy Photoshop
Darmowe mockupy i wizualizacje z Twoich zdjęć

Bez świetnych narzędzi takich jak darmowe mockupy praca grafika byłaby o wiele bardziej skomplikowana.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z dobrodziejstwa wizualizacji, koniecznie zacznij i zobacz, jak dzięki nim przeobrazi się Twoje portfolio! Trzymamy za Ciebie kciuki!

Cheers!
Karla

wzory maili w biznesie graficznym

W podobnych tematach

przeczytaj i posłuchaj

7 alarmujacych zachowań klienta branzy graficznej

3 błędy w budowaniu portfolio – Podcast DSG #07

jak budowac poczucie wlasnej wartosci w roli graficzki

Jak pozyskiwać zlecenia graficzne bez ciągłej obecności w mediach społecznościowych

jak pozyskiwac klientow w biznesie graficznym

Jak pozyskiwać klientów w biznesie graficznym – Podcast DSG #08

zabierz się do pracy

pobierz materiały

szkolenie z wyceny dla graficzek

Bezpłatne SZKOLENIE

Obejrzyj szkolenie i dołącz do listy biznesowej dla graficzek i webdesignerek, gdzie uczymy, jak prowadzić dochodowe studio graficzne.

Hello, Girl!

Jesteśmy Karla i Ania, czyli kreatywne duo graficzek i strategów komunikacji.

Od ponad 10 lat wspieramy kobiece biznesy i świadczymy szyte na miarę usługi projektowe. Oferujemy branding, projektujemy grafiki i strony www dla charyzmatycznych, dziewczyńskich biznesów. Wspieranie innych graficzek, naszych sióstr po fachu, to nasze oczko w głowie. Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaoferować.

Posłuchaj podcastu dla graficzek podcast dla grafików

Kurs "Dochodowe Studio Graficzne"dochodowe studio graficzne kurs

Zobacz produkty dla graficzek produkty dla graficzek