Jak pracować wydajnie latem

2 Lip 2018 | biznes, lifestyle

Mój lipiec co roku jest sielski – spędzam go w domu rodzinnym pod Olsztynem. Piękna okolica, cisza i spokój, jezioro w pobliżu, a do tego zaciszny ogród. Wymarzone miejsce do mieszkania, i do pracy też! Dlatego w lipcu staram się pracować wydajnie i jak najwięcej chwil spędzać na dworze i z rodziną. Piękne okoliczności przyrody jak najbardziej temu sprzyjają. Tylko dlaczego ciągle mam telefon w dłoni? Jak trafnie zauważył mój Tata, jestem przyklejona do telefonu, nigdzie się bez niego nie ruszam. No tak, ale przecież telefon jest mi potrzebny do pracy! Zaraz, zaraz… czy aby na pewno?

skuteczny landing pageJestem freelancerem. Do pracy potrzebny mi jest komputer i internet. Dlatego przeniesienie mojego „biura” nie stanowi dużego problemu. Wystarczy się po prostu zainstalować w innym miejscu. Poza komputerem korzystam też oczywiście z telefonu. Do tej pory wydawało mi się, że telefon to również moje narzędzie pracy. Ale czy to prawda?Zauważyłam, że kiedy mam luźniejszą chwilę, albo gdy mam ochotę na małą odskocznię, biorę do ręki telefon. No i oczywiście, mogę się usprawiedliwiać, że pracuję – przecież publikowanie treści w social media, wysyłanie maili do klientów i kontakt z współpracownikami to wszystko część mojej pracy na co dzień. Ale czy ciągłe sięganie po telefon rzeczywiście pomaga mi w pracy, czy wręcz sprawia, że spada moja wydajność? Przeanalizowałam mój sposób pracy i doszłam do wniosku, że telefon ma raczej negatywny wpływ na równowagę między pracą a moim życiem prywatnym.

Na smartfonach co chwila wyskakują jakieś powiadomienia: nowa wiadomość email, nowy SMS, nowy komentarz na Facebooku, nowa relacja na IG, itd. itd. Niekończąca się opowieść! Niektóre z nich są faktycznie ważne w pracy. Ale większość z nich tylko niepotrzebnie rozprasza naszą uwagę. Chcesz dowiedzieć się jak pracować wydajnie? Czytaj dalej!

ciągłe sięganie po telefon nie pomaga mi w pracy. Telefon sprawia, że pracuję mniej wydajnie. Co chwila wyskakują jakieś powiadomienia: email, SMS, komentarz, relacja, itd. Większość z nich tylko niepotrzebnie rozprasza moją uwagę.

co zrobić, żeby pracować wydajniej i lepiej wykorzystywać czas pracy?

oto nasze sprawdzone sposoby:

01

powiadomienia

Wyłącz powiadomienia social media w telefonie. Spróbuj na początek na jeden dzień. Przekonasz się, że bombardujące Cię wiadomości są na co dzień zupełnie niepotrzebne.
 
02

maile

Zaplanuj godziny, w których będziesz sprawdzać skrzynkę pocztową. Większość maili czy wiadomości tekstowych nie wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Możesz więc zaplanować, że będziesz sprawdzać skrzynkę o konkretnych porach. Na przykład o 9:30 rano, potem o 13:00 i o 16:00. Spróbuj i zobacz czy te pory są dla Ciebie OK.

Zamiast przerywać dane zadanie w połowie i rzucać się do pisania odpowiedzi na otrzymaną właśnie wiadomość, spokojnie dokończ swoją pracę i nastaw się na późniejsze odpowiadanie na wiadomości.

03

lista zadań

Zaplanuj 3 priorytety na dany dzień. Zrób listę priorytetów wieczorem i następnego dnia od rana zamiast zastanawiać się, nad czym pracować, po prostu odhaczaj kolejne punty. Dzięki liście będziesz płynnie przechodzić od zadania do zadania, minimalizując momenty, kiedy może dojść do rozproszenia Twojej uwagi.
 
04

social media

Zaoszczędź czas i planuj kilka publikacji w mediach społecznościowych na raz – w tym celu skorzystaj z narzędzi online, które uporządkują i przyśpieszą Twoją pracę. Jeśli często publikujesz treści na Instagramie i dlatego jesteś „przylepiona” do telefonu, zainwestuj w Tailwind. To nasze odkrycie tego roku, o którym pisałyśmy tutaj. Dzięki Tailwind sprawnie zaplanujesz z wyprzedzeniem automatyczną publikację zdjęć na Instagramie (I Pinterest!) nie tylko z poziomu smartfona, ale również komputera. Program ma przy okazji masę ciekawych funkcji, podpowiada hasztagi i godziny publikacji.
 
05

komentarze

Ustal godziny odpowiadania na komentarze. Nie musisz reagować natychmiast. Wybierz dwie pory reagowania – na przykład rano i wieczorem, tuż przed zakończeniem pracy.
 
06

koniec pracy

Ustal konkretną porę, kiedy kończysz pracę. Gdy zegar wybije tę godzinę, odłóż telefon i po prostu o nim zapomnij. Teraz jest czas dla Ciebie! Spędź go z rodziną i przyjaciółmi.
 
skuteczny landing page
Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom poczujesz wakacyjny klimat i jednocześnie będziesz pracować bardziej wydajnie. Oczywiście nie musisz stosować się do wszystkich wskazówek. Być może wcale nie korzystasz z telefonu tak często jak ja? Jeśli tak jest, to brawo Ty! Ja po prostu widzę, że zaczęło mi to przeszkadzać, dlatego czas na zmiany!

jeśli masz jeszcze jakiś pomysły na zoptymalizowanie pracy w trybie letnim, podziel się w komentarzu. A ja tymczasem zmykam na spacer nad jezioro. Bez telefonu. Pozdrowienia!

Ania

Mały biznes a inwestycje w wizerunek – od czego zacząć?

Prowadzisz mały biznes i myślisz o zainwestowaniu w wizerunek? Logo, strona www, zdjęcia biznesowe – nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się jak podejmować decyzje wizerunkowe z głową!

Twoja pierwsza sekwencja mailowa w 7 krokach, czyli Ekspercki czerwiec z Mają Grugel

 Na zakończenie naszego cyklu Ekspercki czerwiec wisienka na torcie: małe co nieco na temat email marketingu. Wiesz już jak zaplanować wizerunkowe...

5 kroków, dzięki którym wniesiesz własny biznes na wyższy poziom

5 kroków. To wszystko, czego potrzeba, żebyś przeszła z poziomu „jakoś to będzie, na czynsz wystarczy” do poziomu „Yeah! Robię to, co lubię i jeszcze mi za to sowicie płacą”.
Brzmi jak nieosiągalne i niespełnialne marzenie, ale możesz nam wierzyć: same przeszłyśmy tę drogę i wiemy już, że warto.

Czy stać Cię na wizerunek DIY? Przewodnik do pobrania

Na pewno zauważyłaś, jak popularne także w Polsce stały się filmiki DIY, kursy z doskonalenia umiejętności organizacyjnych, fotograficznych czy graficznych. Dzięki nim możesz na spokojnie nauczyć się, jak zaprojektować logo dla swojej marki i jak stworzyć wizerunek Twojej firmy od podstaw. Pytanie tylko, czy rzeczywiście jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie i… czy na pewno Cię na to stać?

Darmowe zdjęcia

Gdzie znaleźć i jak wybrać kobiece darmowe zdjęcia dla Twojego biznesu?

Twój biznes potrzebuje dobrej jakości fotografii. Darmowe zdjęcia stockowe okazują się zbawieniem. Sztuką jednak jest nie tylko znaleźć dobre fotografie, ale także wybrać spośród nich takie, które faktycznie reprezentują Twoją markę i przekazują jej ducha. Dziś powiem Ci, jak to zrobić z głową!

0 komentarzy

copyright 2018 SHABLON

nieszablonowe wieści

Podoba Ci się to, co czytasz? Chcesz regularnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu strategicznego wizerunku? Zapisz się na naszą listę, a co tydzień otrzymasz świeżą porcję graficznych i biznesowych dobroci!


Za chwilkę otrzymasz link do potwierdzenia zapisu. Jesteśmy w kontakcie, Dziewczyno!

Pin It on Pinterest

PODZIEL SIĘ

Podoba Ci się ten artykuł? Pomóż mu dotrzeć do tych, którym może posłużyć!