Dlaczego Twoja marka musi odstraszać niektórych klientów?

30 Kwi 2018 | biznes

skuteczny landing page

W poprzednim artykule Karola pisała o cenniku i dlaczego warto go zamieścić na stronie www. Ten temat bardzo Was zainteresował, o czym pisałyście w komentarzach na naszym profilu na Instagramie. Pojawiło się też pytanie o to, czy publikując cennik nie odstraszamy części klientów. Doszłyśmy do wniosku, że ten temat jest na tyle ciekawy, że warto mu poświęcić osobny wpis.

„Jak kierować swoją markę do klienta idealnego, nie odstraszając przy okazji innych klientów?”

To jest bardzo dobre pytanie! Ale odpowiedź może Cię trochę zaskoczyć. Żeby wykreować markę, która trafia w gusta Twoich klientów idealnych, musisz odstraszyć tych nie-idealnych klientów! Wiem, że ta myśl może być przerażająca. Ciężko harujesz na swoją własną markę, inwestujesz w rozwój, a jednocześnie masz celowo odstraszać część klientów i tracić pieniądze? O co kaman? Spokojnie, spokojnie, wszystko jest w porządku. Za chwilę wytłumaczę, dlaczego odstraszanie pewnych klientów z automatu to tak naprawdę dobra sprawa.

Na rynku jest wiele firm oferujących usługi lub produkty podobne do Twoich, starających się zaspokoić potrzeby wszystkich klientów. I finalnie nie trafiają do nikogo, bo produkt dla wszystkich jest dla nikogo. Jeśli nie mówisz jasno i pewnie do Twojego klienta idealnego, to on nie ma szans, żeby Cię usłyszeć w internetowym chaosie.

jak przyciągnąć uwagę klienta idealnego?

Dlatego, żeby przyciągnąć uwagę Twojej grupy docelowej, musisz naprawdę się postarać: przygotować ofertę, stronę www, wypracować sposób komunikacji. I przede wszystkim określić sobie jasno z kim chcesz pracować. W naszym przypadku biznes przyśpieszył, gdy ustaliłyśmy, że chcemy pracować z osobami podobnymi do nas, przedstawicielami wolnych, kreatywnych zawodów, coachami i trenerami, ale na pewno nie chcemy współpracować z korporacjami. I to jest OK! Nasze źródełko dochodów wcale nie wyschło, chociaż bałyśmy się, że tak będzie! Morał? Pamiętaj, że jeśli Twoje wysiłki nie skupią się w 100% na bardzo konkretnym celu, jest duże ryzyko, że Twoja komunikacja i wizerunek będą zbyt ogólnikowe.

żeby przyciągnąć uwagę Twojego klienta docelowego, musisz jak najdokładniej określić z kim chcesz pracować, a potem jasno komunikować do wybranych osób – inaczej nikt nie usłyszy Cię w internetowym chaosie.

skuteczny landing page

jak to działa?

Wyobraź sobie, że chcesz zatrudnić fotografa, który uwieczni na zdjęciach Twój ślub. Masz dwie osoby do wyboru: pierwsza osoba ma doświadczenie i specjalizuje się w fotografii ślubnej. Druga osoba robi świetne zdjęcia, ale nie ma wąskiej specjalizacji – robi reportaże, zdjęcia produktowe, czasem też ślubne. Wybierasz oczywiście pierwszą osobę. Dlaczego? Bo jej oferta odpowiada dokładnie Twojemu zapotrzebowaniu w danej chwili. Podświadomie czujesz, że się dobrze dogadacie, bo fotograf ślubny będzie Cię rozumiał, będzie czuł Twoje emocje, już nie raz fotografował parę młodą i wie, czego się spodziewać. Czy rozumiesz teraz ten mechanizm, o którym mówię?

Kiedy tworzysz markę, która trafia prosto do klienta idealnego i do nikogo innego, przyciągasz klientów, z którymi będziesz chciała współpracować. Jeśli jednak będziesz tylko częściowo nastawiać swoje działania na ten kierunek, i nie będziesz godzić się na jednoczesne odstraszanie części klientów, sprawisz, że klienci będą zdezorientowani, nie będą rozumieli kim dokładnie jesteś i czym się zajmujesz.

skuteczny landing page

Wiem, że wizja odstraszania klientów jest na początku nieco przerażająca. Ale pomyśl – zamiast nastawiać się na projekty od klientów nie do końca idealnych, pomyśl o zyskach, jakie będziesz czerpać kiedy Twoja marka wyspecjalizuje się i będzie nastawiona na specyficzny rodzaj klienta!

to sprawi, że będziesz się spokojnie rozwijać, pracując tylko z ludźmi, z którymi chcesz pracować. I utwierdzisz się w przekonaniu, że lubisz swoją pracę. A przecież o to właśnie chodzi! Go for it!

Ania

Rebranding w kadrze, czyli co mówią o Tobie zdjęcia biznesowe

Czy myśląc o wizerunku swojej marki, w pierwszej kolejności zastanawiasz się nad logo? To bardzo częsty błąd! Jeżeli masz budżet, by zmienić tylko jeden element wizerunku Twojej firmy, postaw przede wszystkim na zdjęcia biznesowe!

cennik usług

Cennik usług na stronie www – tak czy nie?

Każdy biznes online prędzej czy później staje przed tym dylematem. To jak to w końcu jest? Czy warto umieszczać cennik usług na stronie internetowej czy nie? A jeżeli tak, to w jakiej formie będzie to najbardziej korzystne?

Darmowe zdjęcia

Gdzie znaleźć i jak wybrać kobiece darmowe zdjęcia dla Twojego biznesu?

Twój biznes potrzebuje dobrej jakości fotografii. Darmowe zdjęcia stockowe okazują się zbawieniem. Sztuką jednak jest nie tylko znaleźć dobre fotografie, ale także wybrać spośród nich takie, które faktycznie reprezentują Twoją markę i przekazują jej ducha. Dziś powiem Ci, jak to zrobić z głową!

5 kroków, dzięki którym wniesiesz własny biznes na wyższy poziom

5 kroków. To wszystko, czego potrzeba, żebyś przeszła z poziomu „jakoś to będzie, na czynsz wystarczy” do poziomu „Yeah! Robię to, co lubię i jeszcze mi za to sowicie płacą”.
Brzmi jak nieosiągalne i niespełnialne marzenie, ale możesz nam wierzyć: same przeszłyśmy tę drogę i wiemy już, że warto.

wizytówka

Wizytówka królową brandingu? Wyrzuć ją do kosza!

W czasach wszechobecnej komunikacji online wizytówka w klasycznej, papierowej formie to przeżytek. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Wizytówka to relikt przeszłości, który utracił swoje pierwotne znaczenie. Jeżeli zatem przymierzasz się do zmiany wizerunku i planujesz stworzyć projekt wizytówki, don’t waste your time!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

copyright 2018 SHABLON

NIESZABLONOWY

magazyn

Zostaw nam swój adres, a będziemy regularnie podsyłać Ci dawkę nieszablonowych inspiracji.

nieszablonowe wieści

Podoba Ci się to, co czytasz? Chcesz regularnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu strategicznego wizerunku? Zapisz się na naszą listę, a co tydzień otrzymasz świeżą porcję graficznych i biznesowych dobroci!


Za chwilkę otrzymasz link do potwierdzenia zapisu. Jesteśmy w kontakcie, Dziewczyno!

Pin It on Pinterest

PODZIEL SIĘ

Podoba Ci się ten artykuł? Pomóż mu dotrzeć do tych, którym może posłużyć!