Dlaczego Twoja marka musi odstraszać niektórych klientów?

30 Kwi 2018 | biznes

skuteczny landing page

W poprzednim artykule Karola pisała o cenniku i dlaczego warto go zamieścić na stronie www. Ten temat bardzo Was zainteresował, o czym pisałyście w komentarzach na naszym profilu na Instagramie. Pojawiło się też pytanie o to, czy publikując cennik nie odstraszamy części klientów. Doszłyśmy do wniosku, że ten temat jest na tyle ciekawy, że warto mu poświęcić osobny wpis.

„Jak kierować swoją markę do klienta idealnego, nie odstraszając przy okazji innych klientów?”

To jest bardzo dobre pytanie! Ale odpowiedź może Cię trochę zaskoczyć. Żeby wykreować markę, która trafia w gusta Twoich klientów idealnych, musisz odstraszyć tych nie-idealnych klientów! Wiem, że ta myśl może być przerażająca. Ciężko harujesz na swoją własną markę, inwestujesz w rozwój, a jednocześnie masz celowo odstraszać część klientów i tracić pieniądze? O co kaman? Spokojnie, spokojnie, wszystko jest w porządku. Za chwilę wytłumaczę, dlaczego odstraszanie pewnych klientów z automatu to tak naprawdę dobra sprawa.

Na rynku jest wiele firm oferujących usługi lub produkty podobne do Twoich, starających się zaspokoić potrzeby wszystkich klientów. I finalnie nie trafiają do nikogo, bo produkt dla wszystkich jest dla nikogo. Jeśli nie mówisz jasno i pewnie do Twojego klienta idealnego, to on nie ma szans, żeby Cię usłyszeć w internetowym chaosie.

jak przyciągnąć uwagę klienta idealnego?

Dlatego, żeby przyciągnąć uwagę Twojej grupy docelowej, musisz naprawdę się postarać: przygotować ofertę, stronę www, wypracować sposób komunikacji. I przede wszystkim określić sobie jasno z kim chcesz pracować. W naszym przypadku biznes przyśpieszył, gdy ustaliłyśmy, że chcemy pracować z osobami podobnymi do nas, przedstawicielami wolnych, kreatywnych zawodów, coachami i trenerami, ale na pewno nie chcemy współpracować z korporacjami. I to jest OK! Nasze źródełko dochodów wcale nie wyschło, chociaż bałyśmy się, że tak będzie! Morał? Pamiętaj, że jeśli Twoje wysiłki nie skupią się w 100% na bardzo konkretnym celu, jest duże ryzyko, że Twoja komunikacja i wizerunek będą zbyt ogólnikowe.

żeby przyciągnąć uwagę Twojego klienta docelowego, musisz jak najdokładniej określić z kim chcesz pracować, a potem jasno komunikować do wybranych osób – inaczej nikt nie usłyszy Cię w internetowym chaosie.

skuteczny landing page

jak to działa?

Wyobraź sobie, że chcesz zatrudnić fotografa, który uwieczni na zdjęciach Twój ślub. Masz dwie osoby do wyboru: pierwsza osoba ma doświadczenie i specjalizuje się w fotografii ślubnej. Druga osoba robi świetne zdjęcia, ale nie ma wąskiej specjalizacji – robi reportaże, zdjęcia produktowe, czasem też ślubne. Wybierasz oczywiście pierwszą osobę. Dlaczego? Bo jej oferta odpowiada dokładnie Twojemu zapotrzebowaniu w danej chwili. Podświadomie czujesz, że się dobrze dogadacie, bo fotograf ślubny będzie Cię rozumiał, będzie czuł Twoje emocje, już nie raz fotografował parę młodą i wie, czego się spodziewać. Czy rozumiesz teraz ten mechanizm, o którym mówię?

Kiedy tworzysz markę, która trafia prosto do klienta idealnego i do nikogo innego, przyciągasz klientów, z którymi będziesz chciała współpracować. Jeśli jednak będziesz tylko częściowo nastawiać swoje działania na ten kierunek, i nie będziesz godzić się na jednoczesne odstraszanie części klientów, sprawisz, że klienci będą zdezorientowani, nie będą rozumieli kim dokładnie jesteś i czym się zajmujesz.

skuteczny landing page

Wiem, że wizja odstraszania klientów jest na początku nieco przerażająca. Ale pomyśl – zamiast nastawiać się na projekty od klientów nie do końca idealnych, pomyśl o zyskach, jakie będziesz czerpać kiedy Twoja marka wyspecjalizuje się i będzie nastawiona na specyficzny rodzaj klienta!

to sprawi, że będziesz się spokojnie rozwijać, pracując tylko z ludźmi, z którymi chcesz pracować. I utwierdzisz się w przekonaniu, że lubisz swoją pracę. A przecież o to właśnie chodzi! Go for it!

XOXO

Ania

Jak wybrać firmowy font + fajne darmowe zestawy kobiecych fontów

Dobór fontu jest często pomijany i traktowany jako mało znaczący dla wizerunku firmy. A to błąd! Dobór odpowiedniego fontu jest tak samo ważny, jak dobór zdjęć, kolorów firmowych, czy designu opakowania. Czytaj dalej i dowiedz się jak dobrać font, który będzie oddawać charakter Twojego biznesu.

autentyczna marka

Jak stworzyć autentyczną markę, która trafia do klienta idealnego?

Czy w natłoku codziennych zadań pamiętasz nadal, DLACZEGO podjęłaś wyzwanie i uruchomiłaś własną firmę? Czy nadal to czujesz? Postaw na autentyczność – jeśli wizja Twojej firmy będzie bliska Twojemu sercu, bez problemu trafisz do Twojego klienta idealnego!

Jak język komunikacji tworzy wizerunek Twojej marki?

Strategiczny, zorientowany na konkretne efekty wizerunek, a o taki właśnie chodzi w biznesie, nierozerwalnie związany jest z językiem, którym posługuje się Twoja marka. Ważne jest nie tylko co, ale też jak mówisz do swojego klienta. Aspekty graficzne i język marki jadą na tym samym wózku: jeżeli są zbyt uniwersalne, trafiają do wszystkich i do nikogo.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

copyright 2018 SHABLON

NIESZABLONOWY

magazyn

Zostaw nam swój adres, a będziemy regularnie podsyłać Ci dawkę nieszablonowych inspiracji.

copyright 2018 SHABLON

NIESZABLONOWY

magazyn

Zostaw nam swój adres, a będziemy regularnie podsyłać Ci dawkę nieszablonowych inspiracji.

Pin It on Pinterest

PODZIEL SIĘ

Podoba Ci się ten artykuł? Pomóż mu dotrzeć do tych, którym może posłużyć!